پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی 

امور مسكن شهري

 

 

 

اهداف و وظایف حوزه مسکن شهری
 
بنياد مسكن انقلاب اسلامي با توجه به فرمان تاريخي امام (ره) ساخت خانه­ی ارزان‌ قيمت را براي محرومين و تولید انبوه مسکن شهری و مسکن حمایتی را در دستور کار داده است و از ابتدا تاسیس تا پايان سال 1391  بالغ بر ….. واحد مسكوني احداث و واگذار نموده است.
معاونت امور مسکن شهری و زیر مجموعه های استانی در این راستا مسئولیت برنامه ریزی، تامین زمین و انجام مطالعات و تهیه طرحهای لازم برای پروژه های احداث مسکن کم درآمد، تأمین منابع اعتباری اعم از تسهیلات بانکی و منابعی از بنیاد مسکن و کمک هایی که از طرف دولت و حساب 100 امام (ره) در بودجه های سالیانه پیش بینی می­شود را بر عهده دارد.
 
مسکن شهری: پروژه‌هایی که بنیاد مسکن با تامین منابع مالی مستقیم، دریافت تسهیلات بانکی یا با مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی (درقالب آورده زمین یا منابع ساخت ) احداث و واگذار می نماید.
 
مسکن حمایتی: شامل پروژه احداث مسکن در قالب سفرهای مربوط به مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهوری، اعتبارات کمک به گروههای کم درآمد (کمک نیم درصد سود بانکها)، مسکن محرومین و حساب 100 حضرت امام می‌باشد.
 
مجری ساخت: در برخی از استانها بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان مجری سایر سازمانهای حمایتی (کمیته امداد، بهزیستی و ...) اجرای پروژه‌های مسکونی را بر عهده دارد.
 
فعالیت های متفرقه: علاوه بر ساخت مسکن اجرا و احداث برخی از مراکز فرهنگی مذهبی از قبیل خانه عالم، تجهیز و ساخت و مرمت مدارس دینی، ساخت مصلی، ساختمان های اداری، بهداشتی، تاسیسات و تجهیزات شهری و درمانی، همچنین آماده سازی زمین برای پروژه های اجرایی به ویژه مسکن مهر در برخی از استانها به بنیاد مسکن واگذار می گردد.
 
مسکن مهر: با شروع پروژه عظیم مسکن مهر در دولت نهم با توجه به تجارب بنیاد مسکن در نوسازی و استحکام بخشی مسکن مناطق روستایی و مناطق سانحه دیده مسئولیت مسکن مهر در شهرهای کوچک زیر 25000 نفر با مصوبه هیأت محترم دولت به بنیاد مسکن واگذار شد (18/9/87) و پس از آن شیوه‌نامه اجرایی طرح در تاریخ 7/2/88 از سوی وزیر محترم مسکن و شهرسازی به بنیاد ابلاغ گردید.
بنیاد مسکن برای پیشبرد طرح علاوه بر تعامل همه جانبه با سازمانهای مسکن و شهرسازی و بانکهای عامل و تعاونی­های مسکن نسبت به شناسایی و ثبت نام و سازماندهی مستقل متقاضیان نیز اقدام و با پیشنهاد این بنیاد متقاضیان دارای زمین که به اصطلاح خود مالک نامیده شدند نیز به عنوان متقاضیان حائز شرایط وارد طرح شدند.
خوشبختانه همکاری همه دستگاه­ها از جمله متقاضیان باعث گردید که سهمیه 150 هزار واحدی سال 89 محقق و در ماههای پایانی با موافقت وزارت مسکن و شهرسازی ساماندهی سهمیه 90 هزار واحدی سال 90 نیز شروع شود.